Na czym polega uproszczona egzekucja z nieruchomości?
Uproszczony tryb egzekucji może być stosowany w przypadku nieruchomości gruntowej oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, po spełnieniu określonych warunków.
Procedura prowadzenia egzekucji z nieruchomości ma szczególny charakter w stosunku do innych sposobów egzekucji. Ma bardziej złożony przebieg – sformalizowany i czasochłonny. Składa się ponadto z kilku zasadniczych etapów, których prowadzenie należy do komornika sądowego – zajęcie, opis i oszacowanie, licytacja oraz do sądu – udzielenie przybicia, przysądzenie własności. Ustawodawca przewidział jednak szczególny tryb w stosunku do niektórych tylko nieruchomości, który umożliwia przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości na mniej rygorystycznych zasadach.
1. Kiedy można stosować uproszczony tryb?
Uproszczony tryb prowadzenia egzekucji z nieruchomości może być stosowany w przypadku egzekucji z niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeśli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie wystąpiono z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na użytkowanie (art. 10131 § 1 kodeksu postępowania cywilnego; dalej k.p.c).
Prowadzenie egzekucji z nieruchomości w trybie uproszczonym nie wymaga wniosku wierzyciela w tym zakresie. Komornik sądowy z urzędu bada czy dana nieruchomość spełnia przesłanki do stosowania uproszczonego trybu prowadzenia egzekucji. Wydaje się, iż w razie spełnienia przez daną nieruchomość przesłanek komornik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta